Hogyan válasszak pszichológust/segítő szakembert?

segítő szakember

Segítőhöz elmenni szerintem az egyik legbátrabb döntés, amit meghozhatunk az életünkben. A mai magyar társadalmi hozzáállás sajnos még mindig inkább úgy áll a kérdéshez, hogy pszichológushoz és/vagy segítő beszélgetésre csak a bolondok de minimum a „gyengék” járnak.

Pedig felismerni, hogy egyedül nem megy, és segítséget kérni már önmagában feltételez egy tudatosságot, és igényt a fejlődésre. A változásra voksolni mindig nehéz, de bátor és tiszteletreméltó dolog.

A döntés megszületése után viszont nincs könnyű dolga annak, aki választani szeretne, aminek az alábbi okai vannak:

  1. Túltelített a piac
  2. Nem egyértelmű, hogy bizonyos végzettségek mire jogosítanak fel
  3. Nem egyértelmű, hogy melyik módszer mire való, és vajon az-e a legjobb megoldás a problémádra
  4. Sajnos sok helyen ma sem írják ki, hogy egyes szolgáltatások mennyibe kerülnek, megkérdezni kellemetlen, de fontos lenne tudnunk, hogy hogyan kalkuláljunk

…és ezek még csak a kézzelfogható, objektív kérdések, nehézségek.

Önmagában nagyon nehéz dönteni arról, hogy mi alapján válasszam ki azt az embert, akiben lesz annyi bizalmam, hogy elmondjam neki a legbelső titkaimat, félelmeimet.

Sokan keresnek fel személyes ajánlás alapján segítő szakembert, hiszen, aki bevált a barátomnak, biztosan nekem is jó lesz.

Egyfelől természetesen jó, ha mások tapasztalatait is figyelembe vesszük. Másfelől mivel a pszichológia a természettudományokkal ellentétben nem egzakt, azaz kézzelfogható tudomány, ezért nem garantálja semmi, hogy ami bevált másnak, az nekem is be fog.

Akkor mégis hogyan válasszak?

A segítői kapcsolat egy nagyon különleges kapcsolattá tud alakulni, hiszen egy vadidegen emberrel fogsz kapcsolódni, és sok esetben osztasz meg olyan intim információkat, amelyeket a hozzád legközelebb állókkal nem. Éppen ezért a kiválasztásnál, és a döntésnél nem érdemes spórolni az idővel, és az utánajárással.

A segítő kiválasztásánál az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni.

  1. Milyen problémát szeretnék megoldani, milyen végzettségű szakembert válasszak?*

Ha nehézségeid gyökerére szeretnél rálátni, mélyebb belső változások elérését tűzted ki célul, azt látod, hogy nehézségeid egy része gyerekkorodból ered, akkor pszichológust érdemes felkeresned.

Ha konkrét, főleg gyakorlati elakadással küzdünk életvezetésünkben, vagy karrierünkben, nehezen jelöljük ki céljainkat, akkor coach-ot válassz.

Ha elsősorban életvezetésünkben akadtunk el, de nemcsak gyakorlati megoldásokra, hanem belső folyamatok „beindítására” is szükségünk van, illetve általánosan a lelki egészségünk rendbetételét szeretnénk, mentálhigiénés, vagy szociális szakembert keressünk fel.

  1. Nézzünk utána a szakember munkásságának, megjelenéseinek, és persze értékeléseinek.

Sokat elárul egy szakemberről, hogy mennyire, és hogyan hirdeti magát. Megoszt-e szakmai tartalmakat, esetleg ír-e ilyeneket?  Az általa megosztottak elnyerték-e a tetszésedet, tudtál-e velük azonosulni, vagy nem? Vannak-e ügyfelek által írt értékelései? Ha igen, mit állítanak az értékelések középpontba? A módszerét, szakértelmét, emberi hozzáállását?

  1. Szimpatikus-e első látásra?

Buta kitételnek tűnik, pedig nagyon fontos a szimpátia, akár már kép alapján is. Ne felejtsük el, hogy a segítői kapcsolat a bizalomra épül. Egy olyan emberrel pedig nehéz bizalmas kapcsolatba kerülni, aki taszít minket.

  1. Mennyire átlátható a kommunikációja, és az árai?

Ha felhívod, felveszi-e? Ha nem, akkor később visszahív?Reagál-e az e-mailre, messenger üzenetre, vagy csak újbóli megkeresésre ír vissza? Az emberekkel való munka és segítés fontos eleme az alázat, ami megnyilvánul abban, hogy hogyan reagál, vagy nem reagál az adott segítő.  A cikk elején írtam, hogy sok honlapon és szolgáltatónál nem tüntetik fel az ülések árát.  A kérdés megosztó, de én hiszek abban, hogy egy segítőnek átláthatónak, és nyíltnak kell lennie, amihez hozzátartozik az is, hogy korrekten feltünteti az árait, amelyek alapján a leendő ügyfél dönteni tud, és nem kerül kellemetlen helyzetbe.

Személyes véleményem, de én fontosnak tartom azt is, hogy az első ülés ingyenes legyen. Egyrészt nem biztos, hogy a te megítélésed szerint adott szakemberhez tartozó problémád tényleg belefér a segítő kompetenciájába, másrészt nem biztos, hogy működni fog a kémia köztetek.

A leendő ügyfél, a segítő szakember és a szakma felé tanúsított alázatról szól, ha az első konzultáció ingyenes.

  1. Ajánlotta-e valaki, akinek adsz a véleményére?

Tudom, hogy a cikk elején azt írtam, hogy nem garancia az, hogy neked beválik az a módszer, vagy az a segítő, ami másnak igen, viszont egy alapvető szűrőként szolgálhat. Ahogyan a világ összes szakmájában, úgy a segítő szakmában is vannak felkészült, hiteles szakemberek, és kevésbé jól működőek is. Egy személyes ajánlással, különösen, ha olyantól jön, akivel szoros a kapcsolatod, valószínűleg ki tudod szűrni, hogy kik azok akik szinte biztosan nem lesznek kompatibilisek veled.

Ha végigmész a fenti szempontokon tisztázódhat az, hogy mire van szükséged, illetve gyakorlatban is el tudsz indulni a kereséssel.

Persze nincs garancia arra, hogy ha betartod őket, tuti biztosan megtalálod a számodra megfelelő segítőt, de ugródeszkaként használhatod őket, hogy elindulj.

Ha általánosan szeretnél tájékozódni arról, hogy milyen egyéb segítői formákban fejlesztheted magadat, és az önismeretedet, ebben a régebbi bejegyzésemben tájékozódhatsz.

További írásaimat Facebook oldalamon találod.

Ha úgy, érzed, szeretnéd nehéz érzéseid kezeléséhez az én szakmai segítségemet kérni: ITT keress.

*Magyarországon rengeteg különböző tudású, és végzettségű segítő szakember áll rendelkezésre. A bejegyzés terjedelmi korlátai miatt nem említem az ezoterikus, és spirituális segítőket, és egyéb más szakembereket.

A kép forrása: freepik.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük