Autogén relaxációs tréning: Amikor önmagunk figyelésével gyógyítjuk magunkat

Mire jó az autogén tréning?

Mire jó az autogén tréning?

Korunk megfeszített üteme, óhatatlanul hozza magával azt, hogy egyre inkább megnőtt az igény arra, hogy az éltünkben jelenlévő stresszt, szorongást, feszültségeket természetes módszerekkel csökkentsük.

Ha kicsit is egészségtudatosak vagyunk, vagy szeretnénk azzá válni, sok helyen olvashatunk arról, hogy a rendszeres testmozgáson, táplálkozáson kívül a másokkal, és önmagunkkal töltött minőségi idő mennyire hozzájárul ahhoz, hogy mentális egészségünket karbantartsuk.

Sajnos rohanó világunkban sokszor már későn vesszük észre azt, hogy egyre nehezebb beállítani az egyensúlyt kötelességeink, fontos feltöltődéseink között, illetve sajnos egyes élethelyzetekben lehetőségünk sincs arra, hogy kicsit enyhítsünk terheinken.

A stressz, és folyamatos készenlét azonban egy idő után nyomot hagy testi, és lelki egészségünkön is.

Különböző gyomorpanaszok, magas vérnyomás, alvászavarok, egyes elhúzódó bőrbetegségek mind annak a jele, hogy nemcsak fizikai egészségünkre kell nagyobb figyelmet fordítanunk. A lelkünkben felborult egyensúlyt jelezhetik egyes szorongásos zavarok, pánikszerű zavarok, vagy az elhúzódó depresszív hangulat.

Ezekre a tünetekre természetesen nincsen általános, és mindenkire csodaszerként ható módszer, terápia, vagy gyógyszer. A megfelelő megoldáshoz mind külső, mind belső körülményeinket, sajátosságainkat figyelembe kell venni.

Az autogén tréning módszere az az eljárás, amely ezeket az egyediségeket a leginkább figyelembe tudja venni, és olyan megoldáshoz vezet bennünket, ami a sajátunk lesz, és a legjobban illeszkedik igényeinkhez.

A módszerről röviden

Az autogén relaxációs tréning megalkotása elsősorban egy német pszichiáter J. H. Schultz nevéhez kötődik.

Schultz arra lett figyelmes, hogy hipnoktikus állapotba került betegeinél bizonyos élettani változásokhoz specifikus testérzetek társultak, ezen a vonalon haladva látta, hogy a betegek egyes testre irányuló formulákat ismételgetnek, relaxált, ellazult állapotba kerülnek.

Ez a megfigyelés és az erről szóló tanulmányok voltak az előfutárai az autogén relaxációs módszernek, amelyben a résztvevők a testükre való passzív koncentrációval, és önszuggesztióval képesek lettek egyrészt megnyugtatni magukat, másrészt beindítani testüknek olyan öngyógyító folyamatait, amely segített nekik testi panaszaik mérséklésében, megszüntetésében.

Ma az autogén relaxációs tréning az orvosok által egyöntetűen ajánlott egyik legsikeresebb, testi, és lelki nehézségekre kiegészítő terápiaként ható módszer.

Miből áll a tréning?

A tréning során egy megadott relaxációs szöveget kell elsajátítani, amely segíti a test elnehezedését, az elme lecsendesítését, saját belső egyensúlyunk megtalálását.

A relaxációs szöveg mellett, a tréningvezető minden alkalommal különböző kérdéssorokkal segíti a saját magunkba történő elmélyülést, személyes jóllétünk megtalálását. Az alap autogén tréning tizenkét alkalomból, és egy feldolgozó beszélgetésből áll, ezalatt az idő alatt megtanulhatunk:

  • Relaxálni, relaxált állapotba kerülni, és ezáltal töltődni.
  • Elsajátítunk egy olyan stressz kezelő, önmegnyugtató módszert, amelyet bármikor használhatunk a későbbiekben akár egyensúlyunk megtartására
  • Beindítjuk testünk természetes, öngyógyító folyamatait
  • Olyan önismeretre tehetünk szert, amely a klasszikus kognitív „beszélgetős” módszerekkel nem elérhetőek
  • A tréning mindennapi életünkbe való beillesztésével teret engedünk olyan feltöltődéseknek, amelyek tovább szolgálják lelki egészségünket

A módszer egésze alatt a gyakorlatvezető segít bennünket abban, hogy megtaláljuk saját relaxált állapotunk mélyét, és felmerülő belső kérdéseinkre adott válaszokat, mint például hogyan tudnám kizárni a rám súlyos hatással lévő stresszhelyzeteket elhárítani, és egy számomra élhető környezetet kialakítani.

Ahogy cikkem elején írtam, bár az autogén tréning számos olyan hatással bír, amely majd minden ember számára kívánatos, mégis vannak esetek, amikor mérlegelni kell az igénybevételét. Egyes súlyos pszichés megbetegedések kizárják az autogén relaxáció elsajátítását, illetve pánikrohamok, súlyos szorongásos zavarok esetén az autogén tréning folyamata pszichiáter orvos kísérésével valósulhat meg.

A relaxáció, és saját egyensúlyunk megtalálása nem kiváltságos állapot, érdemes folyamatként, tanulásként tekinteni rá, és hinni abba, hogy az önmagunkra történő figyelés, és jólétünkért befektetett energia mindig meghozza a gyümölcsét.

Adamik Zsanett
Szociális segítő szakember, Autogén relaxációs gyakorlatvezető

Ha további részleteket szeretnél olvasni az autogén tréningről, illetve annak akár személyes, akár online igénybevételéről az alábbi menüpontban tájékozódhatsz.

További írásaimat Facebook oldalamon találod.

(*A borítókép forrása: www.oprah.com)