Öt ok, amiért jó introvertált vállalkozónak lenni

Öt ok, amiért jó introvertált vállalkozó lenni

A magyar ember, ha elmúlt 40 éves, és kimondják előtte a vállalkozó szót, még mindig egy kocsi kulcsot lóbáló, enyhén pocakos, telefonjába ordibáló, és alsóhangon megkérdőjelezhető bizniszekkel házaló férfit vizionál. Ha fiatalabbakat kérdezünk meg, ők előbb asszociálnak a vállalkozó szó kapcsán a kávézót nyitó kedves szomszéd lányra, vagy éppen egy biztosításokat áruló barátjukra, a nyitottabbaknak tán a startupperek is eszébe jutnak. Amiben viszont fiatal, és középkorú egyaránt egyetért, hogy egy vállalkozónak bármiben is „utazik”, érdemes nyitottnak, érdeklődőnek lennie, és nem mellesleg jól kell tudnia kapcsolatokat építenie, és menedzselnie. Magyarán vállalkozók azok legyenek, akik nem félnek kapcsolódni, valamilyen mértékben „nyomulni” szóval inkább legyen kifelé forduló, extrovertált, mint a sarokban töprengő introvertált, hisz nekik ebben a közegben úgysem teremhet babér.

De vajon tényleg nehezebb dolga van egy introvertált vállalkozónak?

Először jó, ha tisztába teszünk pár fogalmat.

Vegytisztán nincsenek sem introvertált, sem extrovertált emberek, ahogy a személyiségtípus tesztek is csak dimenziókat tudnak megmutatni, amelyekbe tartozhatunk.

A személyiség minden ember esetében rendkívül árnyalt, komplex, és teljesen egyedi.

A kategóriába sorolás azt segíti elő, hogy alap habitust, és személyiségjegyeket mérjen fel, természetesen ez sem elhanyagolható információ, sőt, de kár önmagunkat egy az egyben valamilyen típusként azonosítani. (Ugyanezen okokból jó, ha csillagjegyek, és aszcendensek sem befolyásolják azt, hogy hogyan gondolunk magunkra. Az esetek többségében az, hogy lobbanékony valaki inkább a veleszületett habitusán, és a tanult mintáin múlik, mint azon, hogy melyik hónapban, és hány órakor született.)

Az tehát, hogy valaki introvertált típus, vagy introvertáltként gondol magára, nem jelenti azt, hogy ne tudná megállni a helyét, egy olyan szektorban, ahol valóban előny a nyitottság, és a jó kapcsolatteremtő képesség.

Az alábbiakban pár olyan tulajdonságot mutatok be, amely elsősorban az introvertáltakra jellemző, és kifejezetten jól jönnek, ha vállalkozik az ember. A felsorolás természetesen az introvertáltak általános, és alap tulajdonságait veszi górcső alá. Ha nem találsz magadra jellemzőt, nem jelenti azt, hogy ne lennél tisztában azzal, hogy hogyan működsz, egyszerűen, ahogy fentebb is írtam mindannyian többek, és komplexebbek vagyunk.

5 ok, amiért jó, hogy introvertált vállalkozó vagy

1. előny: Sok területen inkább előnyösek az introvertáltak tulajdonságai

Sok vállalkozásban valóban alaptétel a könnyű kapcsolódás, pezsgés, de sok vállalkozásban inkább abból tud előnyt kovácsolni az ember, ha visszahúzódóbb, elmélyültebb típus.

Elég például azokra a vállalkozásokra gondolni, ahol fontos, hogy az adott termék, vagy szolgáltatás minősége elsősorban készségeken, és mély megéléseken alapszik. Egy kézműves, egyedi termékeket előállító vállalkozás, vagy egy jógával, és meditációval foglalkozó oktatónál kifejezetten előnyös lehet, ha szemlélődő típus. (Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy az extrovertált művészek, és jógaoktatók valamit rosszul csinálnak.)

2. előny: Megbízható kapcsolatok

Egy introvertáltnak alapvetően nincs sok kapcsolata, barátja, akikkel viszont szorosabb kapcsolatot tud kiépíteni, azok többnyire valódi, kölcsönösségre épülő kapcsolatok. Ilyen hátországgal sokkal bátrabban rugaszkodik neki, még egy introvertáltabb ember is kockázatosabb dolgoknak, hiszen pontosan tudja, hogy kikre, és miben számíthat.

3. előny: Könnyebben tud önazonos maradni a vállalkozásában

Az introvertáltakat alapvetően nem nyomasztják a legújabb trendek, elvárások, mivel elsősorban saját belső világuk, és értékrendjük alapján alakítják életüket. Vállalkozásuk így örök szerelemgyerek maradhat, ami róluk szól, és többnyire mentes mások által ráaggatott sallangoktól.

4. előny: Könnyebben húz meg határokat

Az introvertáltak jellemzően sokkal jobban felmérik a saját korlátaikat, és ha alapvetően rendben vannak önmagukkal, sokkal kevésbé hajlamosak túlhajtani magukat, ami lássuk be, sajnos az egyéni vállalkozói lét gyakori velejárója. A határokat nemcsak a munkában, hanem emberekkel, „kötelező” társasági eseményekkel kapcsolatban is jobban meghúzza.

5. előny: Könnyebb számára a szükséges háttértudás elsajátítása

Mivel az introvertáltak alapvetően elemző típusúak, ezért az átlagnál alaposabban néznek utána dolgoknak, sokkal jobban felkészülnek egyes munkájukat érintő kérdésekre, vagy témában. A területükön tehát egy introvertáltabb vállalkozó sokkal magabiztosabb tudással rendelkezhet, mint egy extrovertált.

Érdemes tehát tulajdonságainkat, típusunkat nem csupán az általános elvárások felől, vagy csak abból a szempontból szemlélni, hogy mi hiányzik belőlünk, hanem megvizsgálni működésünk pozitív oldalát, előnyeit.

Hiszek abban, hogy mindenki, aki saját vállalkozást indít, bármelyik szektorban, szeretne valamilyen értéket is közvetíteni, jó, ha ugyanilyen értékként tekintünk önmagunkra is.

Adamik Zsanett
Szociális Segítő szakember

További írásaimat Facebook oldalamon találod.